Jak používat gesta

Gestikulace je skvělý zdroj informací. Znamená to, že to, co říkáme, je pro nás důležité a žijeme tím. Pro druhého – posluchače je to zdroj informací, které potrhují, to, co mluvčí říká. Někdo gestikuluje nenápadně, jiný živě a další třeba gestikulaci nepoužívá. Nenápadnou i živou gestikulaci používají i politici pro přesvědčivý projev.

Společenské normy někdy gestikulaci odsuzují, jako něco, co se nehodí, že nejsme přece žádní opičáci.

Pro lidi s vadou sluchu, kteří se snaží zachytit, co mluvčí říká je gestikulace důležitá. Pomáhá jim v komunikaci v porozumění a k dovytvoření obrázku a obsahu toho, co sluchem nezachytí.

Některá gesta jsou příjemná jako např. gesto dobrý, ok a jiná gesta nám dávají negativní informaci, např. když si někdo poklepe na čelo a dává nám tak najevo, co si o nás myslí.

Pokud chcete, aby člověk s vadou sluchu rozuměl lépe, nebojte se používat gesta, nebudou nuceni hádat, co říkáte. Odezírat nelze vždy a všechno, a ne každý člověk s vadou sluchu odezírat umí.

Použít gesta můžete jako: doplněk mluvy, zdůraznění řečeného, vyjádření potvrzení nebo nesouhlasu, vyjádření emocí, zvýraznění naléhavosti, ukázku počtu osob či věcí, náhradu některých slov či vět.

Jak použít gesta?  Zkuste se zamyslet, jaká gesta používáte. Spoustu gest znáte a nevědomky je používáte, např.

  • Když je něco nebo někdo super, můžete dát palec nahoru.
  • Když se vám nedaří, můžete dát palec dolů.
  • Můžete čísla ukázat na prstech nebo je nakreslit do vzduchu.
  • Jako gesto může být i pokrčení ramen a rozhození rukama.
  • Když o něčem, co je v okolí mluvíte, můžete ukázat tím směrem třeba ukazovákem.
  • Když se chytíte za hlavu, tak záleží na kontextu vět, zda dáváte najevo, zdá nás bolí hlava nebo se z něčeho chytáte za hlavu.
  • Když sepnete ruce k sobě a obrátíte oči v sloup, a řeknete „panebože“, každý bude vědět, co to znamená.
  • Rukama můžete vykreslit tvar např. koule (balón, globus, slunce), nebo nakreslit ukazováky čtverec nebo obdélník (čtvereček čokolády, obrázek, fotka)

A tak můžete pokračovat donekonečna. Jaká gesta používáte vy?

Zkuste mi do dolů komentáře popsat gesto nebo ho vyjádřete na FB stránce Tiché uši gifem (vpravo od tohoto textu trochu výše je můj vstup na FB stránku, klikněte na mou čtvercovou fotku a dostanete se na FB stránku Tiché uši).

Chcete se dozvídat zajímavosti týkající se vad sluchu nebo komunikace s lidmi s vadou sluchu? Zaregistrujte se k odběru  novinek zde:  TICHÉ NOVINKY

Přihlaste se do uzavřené FB skupiny Tiché uši – poradní skupina, kde si se mnou a s těmi, kdo mají také v rodině či okolí člověka s vadou sluchu, můžete vyměňovat postřehy, vkládat příspěvky, dotazy a směřovat k snadnější komunikaci se svým blízkým s poruchou sluchu.

Simona Šumberová
Jsem introvertka, mám ráda přírodu a zvířátka a mou zálibou je čtení. Pomáhám lidem s vadou sluchu – neslyšícím, těžce nedoslýchavým rozumět světu kolem i sobě sama a slyšícím lidem poznat co tito lidé prožívají a jak s nimi efektivně komunikovat. Jsem autorkou ebooku 3 kroky, jak lépe rozumět, i když špatně slyšíme , ebooku Špatně slyším, nekřičte! a Malého průvodce zákony a paragrafy pro osoby se sluchovým postižením, Více o mně se dozvíte Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.