Rozumějí psi znakovavání ?

I lidé, kteří neslyší, mají své zvířecí miláčky. Nejčastějším zvířátkem je pes. Psy jsou velice inteligentní a učenlivý tvorové. Neslyšící, kteří používají znakový jazyk, na své psy znakuji. I psy se naučí rozumět povelům ve znacích a umí na ně reagovat. Sama jsem takovou komunikaci často viděla. Samozřejmě určitá gesta jako např. plácnutí do stehen dlaní ve znamení „Pojď sem“, používají i lidé, kteří slyší.

Doprovázela jsem kdysi jednu neslyšící paní, když dávala svého pejska do útulku. Nemohla se o něho z důvodu věku a zdravotního stavu starat. Pejsek reagoval na znakové povely, byl zvyklý se na paní vždy dívat. Poté jsem zahlédla inzerát, že je k dispozici pejsek k vyzvednutí z útulku, který má jedinečnou vlastnost, že rozumí znakové řeči. Není mi známo, zda našel nějakou dobrou rodinu.

Mám sama na venkově dva psy a učím je povely ve znacích. Zatímco fenka na znakový povel „Pojď“ reaguje neomylně, u pitbula trvá proces porozumění déle. Není si jistý. Ale čím častěji to gesto používám, tím je to lepší.

Každý den dávám dvěma naším pejskům večeři na dvorek misku granulí ochucené masem z konzervy.To ani znakovat na ně nemusím, cinkání misek slyší na míle daleko. Oba dva se na to těší. Každý jinak. Lajla černý kříženec vlčáka a oříška začne radostí štěkat na celé kolo a oznamuje světu, že večeře se pro ni chystá. Ví o ní snad celé okolí.

Roky

Lajla

Roky, černý pitbul na to jde chytřeji. Přijde mi asistovat a kontroluje, jestli jsem jim dala stejně. Když někdo do místnosti, kde granule chystám nakoukne, hned ho žene daleko. Jako například kočičku Micku, s kterou je jinak velký kamarád. A malého kozlíka Cacíka, žene pryč též. Každý má svou boudu a tam dostávají plné misky žrádla. Oba pak spokojeně mlaskají a pokud Roky nedojí večeři, Lajla mu to nemilosrdně sní.

Každý z nich má jinou povahu. Lajla je introvert. Má ráda klid. Když chce kontakt s někým, vyleze, nechá se pohladit a pak o ni člověk zase neví.

Zato Roky je extrovert. Říkáme mu oprdelka. Protože pořád oprdelkuje někomu u zadečku. Má rád lidi, nejraději by s nimi i spal v posteli a když ho pozvu do pokoje, tak se natáhne zrovna tam, kde se nejvíce chodí a udělá ze sebe velkou černou placku. Na hubování reaguje zívnutím anebo předvede dokonale mrtvého brouka, ano, se všemi packami nahoře.

Jakmile někdy pohladím Lajlu, vystřelí a postaví se mezi mě a jí. To mu říkám, že je žárlivec a velký, a ať mě nechá dohladit Lajlu. Moc se mu to nelíbí a vyčítavě se na mě podívá. S lidmi je kamarád, ale zvířata nemusí. Napřed si musí získat jeho respekt a pak je vezme na vědomí, jako například kočku Micku.

A protože mi lidé granule nejíme, nachystala jsem vám lidské recepty některé jsou volně ke shlédnutí na mém blogu Tiché uši, když KLIKNETE ZDE

Simona Šumberová
Jsem introvertka, mám ráda přírodu a zvířátka a mou zálibou je čtení. Pomáhám lidem s vadou sluchu – neslyšícím, těžce nedoslýchavým rozumět světu kolem i sobě sama a slyšícím lidem poznat co tito lidé prožívají a jak s nimi efektivně komunikovat. Jsem autorkou ebooku 3 kroky, jak lépe rozumět, i když špatně slyšíme , ebooku Špatně slyším, nekřičte! a Malého průvodce zákony a paragrafy pro osoby se sluchovým postižením, Více o mně se dozvíte Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.