Senioři a sluchadlo

Sluchová vada postihuje i osoby v seniorském věku. I moje babička špatně slyšela, jenom si to nechtěla přiznat. Sluchadlo schovávala a pokud nerozuměla, nepřiznala to.

Důvodem poruchy sluchu v pokročilém věku může být stárnutí buněk a orgánu uvnitř ucha. Většinou se to projevuje tím, že člověk špatně slyší nebo přestane úplně slyšet vysoké tóny. Hluboké tóny slyší dobře, tak má tento člověk pocit, že slyší, ale má problémy s porozuměním. Některé zvuky neslyší, nebo je slyší rozmazaně. Je to podobné, jako když někdo špatně vidí, vidí jen nezřetelné obrysy, ze kterých špatně poznává obraz.  Člověk, který špatně slyší může některé zvuky slyšet, ale jakoby mlhavě, slova se zdají být rozpitá, rozmazaná a jeho mozek z těchto zvuků nedokáže poskládat žádné slovo.

Jedním z řešení je koupit si sluchadlo. Mnoho osob se sluchovým postižením hlavně ve starším věku dělá tu chybu, že si koupí levné sluchadlo z internetu nebo z různých reklam. Uvedu důvody, proč to nedělat:

  • reklama slibuje, že pomocí těchto sluchadel budete slyšet, ale ne, že budete se sluchadlem rozumět
  • pochybná kvalita sluchadel – často jsou vyrobené v asijských zemí
  • nejsou seřízené na míru ztrátě sluchu
  • pokud se porouchají, je problém je reklamovat

Hodně lidí, kteří si koupí tyto sluchadla jsou zklamání. Slyší s nimi špatně, nebo jim některé zvuky  trhají uši, či neslyší s nimi vůbec. Důvodem je, že se domnívali, že jim to pomůže lépe slyšet a chtěli ušetřit jak peníze, tak čas návštěvou odborníka.

Kvalitní sluchadlo „šité“ na míru typu sluchové vady  vám vybere ušní lékař (foniatr) nebo ORL lékař, který má na to oprávnění. Vyšetří vám sluch pomocí audiogramu, kde v uzavřené kabince dostanete sluchátka na uši a káblík, kterým mačkáte čudlík, v případě, že slyšíte ve sluchátcích nějaký zvuk. Na základě tohoto testu vám tento specialista nabídne sluchadlo či výběr ze sluchadel v různé cenové relaci a vyladí ho dle výsledku testu.

Pojišťovna vám na jedno sluchadlo přispěje až 7000,- Kč podle ztráty sluchu 1x za 5 let.

Pokud je sluchadlo dražší než příspěvek od pojišťovny, musíte rozdíl ceny doplatit. Existují levnější i dražší sluchadla. I levnější kvalitnější sluchadla seřízená lékařem na míru potřebám člověka se sluchovým postižením mohou člověku pomoct k lepšímu slyšení a porozumění řeči.  Někdy se takové sluchadlo půjčí na základě složené kauce na vyzkoušení domů na 14 nebo více dní.

Trvá nějakou dobu, než si člověk na sluchadlo zvykne a začne s ním rozumět. Je třeba se obrnit trpělivostí.  Ať vám sluchadlo dobře slouží!

A protože vám sluchadlo poslouží k lepšímu porozumění, můžete rozumět ještě lépe a to díky odezírání. Více informací o tom si přečtete kliknutím zde: Začnete odezírat

Jak najít své ideální sluchadlo?

Přihlaste se do uzavřené FB skupiny Tiché uši – poradní skupina, kde si se mnou a s těmi, kdo mají také v rodině či okolí člověka s vadou sluchu, můžete vyměňovat postřehy, vkládat příspěvky, dotazy a směřovat k snadnější komunikaci se svým blízkým s poruchou sluchu.

Simona Šumberová
Jsem introvertka, mám ráda přírodu a zvířátka a mou zálibou je čtení. Pomáhám lidem s vadou sluchu – neslyšícím, těžce nedoslýchavým rozumět světu kolem i sobě sama a slyšícím lidem poznat co tito lidé prožívají a jak s nimi efektivně komunikovat. Jsem autorkou ebooku 3 kroky, jak lépe rozumět, i když špatně slyšíme , ebooku Špatně slyším, nekřičte! a Malého průvodce zákony a paragrafy pro osoby se sluchovým postižením, Více o mně se dozvíte Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.