Sluchadlo přítel či nepřítel?

Mít to správné sluchadlo je jako hledání životního partnera. Můžeme si klást otázky: „Bude se mi líbit a budu si s ním rozumět?“, „Bude to vyvážený vztah, dá mi to, co potřebuji a budu se o něho dobře starat?“ Nebo“ Je to ten pravý?““ Je to na dlouhodobé partnerství?“

Nalezení toho pravého sluchadla může být běh na dlouhou trať. Někomu se podaří najít vhodné sluchadlo hned, jiný dlouho hledá a najde své ideální sluchadlo, svého dobrého parťáka až za několik měsíců či několik let, až vyzkouší několik typů sluchadel. Na nové sluchadlo si musíme vždy nejprve zvyknout a učit se s ním slyšet. Každé nové sluchadlo „slyší jinak“.

Jak najít to své ideální sluchadlo?

Vezměte si papír a napište si, co byste od sluchadla potřebovali a to konkrétně. Nebo si zkuste odpovědět na tyto otázky:

  • jaký typ sluchadla chci – závěsné (za ucho) nebo zvukovodové (do zvukovodu)?
  • potřebuji mít ruční zesilování nebo mi stačí zesilování automatické či na dálkové ovládání?
  • jaké zvuky/ tóny neslyším nebo slyším málo a potřebuji je slyšet víc?
  • které zvuky jsou pro mě nesrozumitelné a potřebuji je mít srozumitelnější?
  • na jakou vzdálenost potřebuji slyšet zvuky a mít tak možnost si sluchadlo zesílit?
  • potřebuji okolní zvuky potlačit, abych slyšel/a když na mě někdo mluví?
  • bude mít sluchadlo kanál T pro telefonní a televizní a hudební poslech?
  • kolik si mohu dovolit investovat do kvalitnějšího sluchadla?
  • jak dlouho mi vydrží fungovat baterka ve sluchadle nebo je nabíjecí?

Jaké sluchadlo je pro vás lepší, zda digitální či analogové či jiné a na otázky, na které nebudete mít odpověď,  se poraďte s ušním lékařem (foniatr) nebo s ORL lékařem, který má oprávnění sluchadla vydávat.

Budete-li mít aspoň nějakou představu o tom, co potřebujete k lepšímu slyšení a k srozumitelnosti, budete moci sdělit lékaři své přání a mít větší šanci se trefit do správného sluchadla.

Nejdůležitější součásti správného nastavení sluchadla je audiometrie – test citlivosti sluchu na různé tóny. Podle tohoto testu vám odborník vyladí sluchadlo na míru vaším potřebám a k co největší vaší spokojenosti.

Proč nekupovat nekvalitní sluchadla z reklamních inzercí?

Ať se vám podaří najít své ideální sluchadlo co nejdříve!

Chcete-li dostávat další zajímavé články, informace a zajímavosti týkajícího se sluchu a zdraví přihlaste se k odběru Tichých novinek.

Elektronická kniha s názvem 3 kroky, jak lépe rozumět, i když špatně slyšíme je ke stáhnutí zdarma tu >>

Simona Šumberová
Jsem introvertka, mám ráda přírodu a zvířátka a mou zálibou je čtení. Pomáhám lidem s vadou sluchu – neslyšícím, těžce nedoslýchavým rozumět světu kolem i sobě sama a slyšícím lidem poznat co tito lidé prožívají a jak s nimi efektivně komunikovat. Jsem autorkou ebooku 3 kroky, jak lépe rozumět, i když špatně slyšíme , ebooku Špatně slyším, nekřičte! a Malého průvodce zákony a paragrafy pro osoby se sluchovým postižením, Více o mně se dozvíte Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.