Koronavirus a odezírání

V dnešní době, kdy média neustále chrlí informace o počtech nakažených v těch a těch zemích i u nás v ČR, je pro těžce sluchově postižené, kteří pro porozumění řeči potřebují odezírání, docela stresující, když se hromadně nosí roušky. Ochrana proti virum a bakteriím je jistě věc potřebná a nutná, ale jak to udělat, abychom my sluchově postižení rozuměli slovům, když budou ústa lidi zakrytá?

Můžeme si třeba řečené nechat napsat na papír nebo na mobil, kde si vše mluvené přečteme. Budou mít lidé ale trpělivost nám to napsat? Třeba nám naopak bude k prospěchu, že nemůžeme odezírat a lidé se naučí znakovat nebo aspoň řečené rukama zobrazit a padne komunikační bariera. Už se při té představě usmívám. Co vy na to, budou zakrytá ústa pro vaše porozumění problém?

Simona Šumberová
Jsem introvertka, mám ráda přírodu a zvířátka a mou zálibou je čtení. Pomáhám lidem s vadou sluchu – neslyšícím, těžce nedoslýchavým rozumět světu kolem i sobě sama a slyšícím lidem poznat co tito lidé prožívají a jak s nimi efektivně komunikovat. Jsem autorkou ebooku 3 kroky, jak lépe rozumět, i když špatně slyšíme , ebooku Špatně slyším, nekřičte! a Malého průvodce zákony a paragrafy pro osoby se sluchovým postižením, Více o mně se dozvíte Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.