Ušními šelesty trpí hodně lidí a nemusí mít vadu sluchu. I já na šelesty trpím od dětství, kdy mě kolikrát ve dne i v noci protne v hlavě hvízdot.
Moje ztichlé uši si někdy sami zahrají denní či noční koncert a to zní jako když jedou náklaďáky, voda hučí, v uších píská no a moje hlava z toho kňučí. Obzvláště v klidu a večer mi uvnitř hlavy protne vysoký dlouho trvající tón, který se táhne jako kolona aut od velmi silného zvuku až po slabý zvuk. Dříve jsem s tím bojovala, teď si s nimi hraji hru: “ Přidej, říkám mu“, to se mu moc nelíbí a veškeré zvuky kolikrát odchází sami daleko, daleko pryč.
Mám další své způsoby, jak šelesty zahnat. Např. vědomé, hluboké a klidné dýchání. Za chvíli hukot, pískot odezní a já jsem zase v pohodě. Všude přítomný hluk, jak hodně z nás ví, ovlivňuje stav sluchu. Pokud si chceme si zachovat sluch nebo aspoň ten zbytek sluchu, co máme, musíme myslet i na přísun zdravě prospěšných látek, které podporují kromě ostatních orgánů i sluch. které to jsou jsem popsala níže.
DŮLEŽITÉ !
Setkala jsem se i s lidmi, kteří sluchovou vadu neměli, a přesto na ušní šelesty trpěly. Není tedy pravidlem jako u mě, že trpím na ušní šelesty proto, že mám sluchovou vadu. Při dlouhodobých a vážných problémech se šelesty by měla být samozřejmostí návštěva odborného lékaře.
Když jsem na oslavě pila víno, tak jsem si po chvíli všimla, že lépe slyším a šumy se vůbec neobjevili. Je to tím, že víno způsobilo roztažení cév a zlepšil se veškerý průtok krve v hlavě. Tady je vidět, jak mají zdravé, čisté cévy vliv na slyšení a pohodu.
Vitamíny, které podporují i sluch = sluchové vitamíny
Když jsem byla malá, tak mě maminka dávala vitamíny A a E v tobolce. Doporučil ji to lékař na zlepšení sluchu. Nevím, jak moc mi to sluch zlepšilo, ale v každém případě jsou to vitamíny velmi důležité. Provitamin A betakaroten obsahují: rajčata, bataty, mrkev – recept na výborný mrkvový salát zde >>, špenát, zelí, salát, , nať petržele, jeřabina, paprika. Betakaroten si naše tělo přetvoří na vitamin A.
Z živočišných potravin vitamin A obsahují: játra mořských ryb, játra a vnitřnosti jiných teplokrevných zvířat, žloutky, máslo, sýry, plnotučné mléko.
Vitamín E obsahují rostlinné oleje nejlépe za studena lisované, avokádo, různé oříšky a semínka např. slunečnicová, sezamová, dyňová a len.
Důležitá je kyselina listová – vitamin B9 o které se píše, že vede k omlazení buněk. Tu najdeme v listové zelenině, brokolici, kapustě, zelí, rajčatech, ve veškerých v zelených natích, já používám do salátů i listy pampelišky, kopřivy, petrželky a pažitky. Také zdrojem kyseliny listové jsou kvasnice, mléko, vejce, ořechy, luštěniny a celozrnné obiloviny. Vařením se část vitamínů ztrácí, a proto používám zelené listy nakrájené syrové do zeleninových salátu.
Pokud vám v uších píská, hučí, co pomáhá vám? Podělte se se mnou o svoji zkušenost a napište mi zprávu zde.
Jste nedoslýchavý jako já, nebo neslyšíte? Více informací ohledně sluchu najdete na této stránce Vítejte.
Máte v rodině nebo v okolí někoho, kdo špatně slyší a chcete vědět jak s ním vhodně komunikovat, klikněte zde.