Slyšet očima – jak zabránit zhoršování zraku

Zrak je pro nás, co špatně slyšíme či neslyšíme vůbec, jedním z nejdůležitějších smyslů, nahrazuje nám často sluch. Oči nám často zprostředkují spoustu informací, které nedostatečným sluchem neobsáhneme. Díky očím můžeme i odezírat. Co obnáší odezírání jsem popsala v článku Co je to odezírání?

Jak zabránit zhoršování zraku?

My, co špatně slyšíme, si oči musíme o to více hýčkat, neboť nám slouží k získávání důležitých informací, které potřebujeme. V elektronické knížce se můžete dozvědět jak pomocí 3 jednoduchých kroků lépe rozumět, i když špatně slyšíte, klikněte zde na eBook zdarma.

Jestli chceme co nejvíce zachovat kvalitu očí, musíme přece jen na své oči myslet. Ti, co s očima začínají mít problém, ať z důvodu staršího věku, nebo oční vady, si naléhavěji uvědomují, že je třeba o oči více pečovat.

Já sama vidím špatně do dálky. I teď když píšu, jsem u okna a občas se podívám do dálky na ty krásné jarní stromy a nezapomenu si prohlédnou i nebe, aniž bych zvedla hlavu. Je to pro mě takové malé cvičení, které zabraňuje ztuhnutí očních svalů. Naštěstí umím psát všemi deseti poslepu, a tak se do monitoru nemusím pořád dívat a mohu psát své myšlenky a zároveň se dívat z okna ven. I to je důležité pro oči, abych si posilovala oční svaly ty se mě nezkracovali koukáním pořád do monitoru.

Existuje oční cvičení. Pokud máme zakrnělé oční svaly jednotvárným díváním do jednoho samého místa např.na monitor Pc, televize, knihy, čtečky apod., lze je pravidelným cvičením  rozcvičit.

Když moje dcera byla malá, měla obrnu jednoho oka. Oko ji sice vidělo dobře, ale zakrnělé svaly nedokázali pohybovat správně pravým okem doprava a doleva. Šli jsme na vyšetření zraku a tam mě doktorka řekla, že jsou dvě možnosti. Buď půjde na operaci, až bude větší nebo to zkusíme rozcvičit. Zároveň dodala, že se to povedlo jen jednomu ze sta dětí. Já jsem s dcerou cvičila každý den ráno 10 minut. Po roce se ji oči rozhýbali a dnes není vůbec poznat, že kdysi měla oční problém. Jsem ráda, že jsme to nevzdali, i když to příjemné cvičení pro ní nebylo, cvičení i bolelo, jak se svaly namáhaly.

  1. Rada: Střídejte dívání na blízko a do dálky aspoň po 10-ti minutových intervalech, nebo intervalech, které si sami nastavíte. Použijte upozorňovač třeba v mobilu pro začátek, než si na to navyknete.
  2. Rada: Provádějte oční cvičení: Představte si velké hodiny před sebou, které jsou větší než vaše hlava a jak se vteřinová ručička pohybuje, pomalu pohybujte očima tak, abyste opsali kruh. Začněte ve směru hodinových ručiček a pak se zastavte na hodině dvanácté a pak pomalu opište kruh zpět na opačnou stranu. Je důležité ten pohyb dělat pomalu a tak, aby byl pro nás příjemný a pro začátek se svaly napínali jen slabě. I tak své oční svaly ucítíme.
  3. Rada: Přijímejte dostatek minerálů a vitamínů. I v dnešní náročné době je důležité se zastavit a  udělat si třeba vitaminový salát, který podporuje zrak, více viz níže.
  4. Rada: Zavři oči a meditujte – stačí pár minut denně. Je to důležité pro to, aby si oči odpočinuly. Pokud máš představivost, přenes se do oblíbeného místa – moře, hory, chalupa, les apod. Myšlenky, které ti vyvstanou v hlavě nech přijít a odejít a chovej se jako pozorovatel, který se dívá na film.
  5. Rada: Uvolněte svoje oční svaly – buď oční gelovou maskou – dá se koupit a dát vychladit do ledničky, nebo, jestli máš ráda teplo, tak trochu nahrát na topení nebo v teplé vodě, je nutné vyzkoušet na zápěstí teplotu a dát si jako obklad na oči a můžeme to spojit s meditaci
  6. RadaPoužijte bylinky k pročištění celého těla, vše se vším souvisí – uvařte si čaj např.  jitrocelový, kopřivový, z měsíčku,pampelišky, tyto bylinky čistí i krev. I medvědí česnek má své vynikající čisticí účinky.
  7. Rada: Zaměřte se na zdravé potraviny vyživující drobné cévky v očích.
  8. Rada: Poděkujte svým očím, že vám slouží. Není to vtip. Každá buňka v těle je živá a má svou inteligenci. Oči jsou naší součásti, která nám umožňuje vidět i krásné věci. Krásné věci a události jsou tam, kde je vidět chceme. Bez vidění by náš svět nebyl tak krásně barevný a různorodý.

Zaměřme se také více na vitamíny podporující zrak. Vitamin A či provitamín A najdeme v mrkvi (zde je recept na netradiční mrkvový salát), špenátu a zelí, nať petržele, paprice, kapustě a spoustě dalších.  Nejlépe je jíst např. v salátu sýrové. Nebo jen lehce podušené. Já si dělám smoothie kam hodím např. pro sladší chuť banán, jablko a pak něco zeleného např. natě pažitky, medvědího česneku, mladé listy kopřivy či pampelišky a přidám hrst ořechů a trochu vody a vše rozmixuji.

Kdo je masař, zaměří se i na játra, žloutky, máslo, sýry a mléko. Samozřejmě i vitaminy jako např. E, B, jsou důležité, hlavně vitamin D-podporuje i imunitu. Tak obličej, ruce či nožky si nezapomeňme vystrčit na pár minut na sluníčko.

Bylinka pro lepší zrak

Bylinkou pro zlepšení naších oči je Světlík lékařský - již v 17. století anglický bylinkář Culpeper psal: Velmi účinně vylepšuje léty opotřebovaný zrak. I dnes se používá proti některým problémům se zrakem. Bylinka pomáhá i při zánětu očí. Používá se na vyplachování oči i vnitřně. Způsob použití najdete v tomhle odkazu: Světlík lékařský

Při problému se zrakem bychom měli vždy jako první krok navštívit očního lékaře.

Před pár lety jsem byla v Ústavu sociální péče pro zrakově postižené v Chrlicích a tam jsem se seznámila s lidmi, kteří jsou hluchoslepí. Byli kdysi neslyšící a používali znakový jazyk a postupem času přišli i o zrak.  Naučila jsem se s nimi komunikovat dotykovým znakovým jazykem, neboť samotný znakový jazyk ovládám. Nedovedu si představit, jak těžké to musí být, nevidět a neslyšet. Zvládají to statečně, i když na ně také padá někdy splín. Občas je navštěvují a popovídám si s nimi. Nikdo z nás by určitě nechtěl takto dopadnout.

Chcete-li vědět, jak správně a efektivně komunikovat s lidmi neslyšícími či nedoslýchavými, najdete odpovědi v článku Jak efektivně komunikovat s člověkem se sluchovým postižením.

Simona Šumberová
Jsem introvertka, mám ráda přírodu a zvířátka a mou zálibou je čtení. Pomáhám lidem s vadou sluchu – neslyšícím, těžce nedoslýchavým rozumět světu kolem i sobě sama a slyšícím lidem poznat co tito lidé prožívají a jak s nimi efektivně komunikovat. Jsem autorkou ebooku 3 kroky, jak lépe rozumět, i když špatně slyšíme , ebooku Špatně slyším, nekřičte! a Malého průvodce zákony a paragrafy pro osoby se sluchovým postižením, Více o mně se dozvíte Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.